8 grudnia 2015

Pielęgnacja włosów - olejowanie

Chyba każda wlosomaniaczka zna taką metodę pielęgnacji, jak olejowanie. Również i ja poznałam je dzięki dziewczynom z blogów, za co będę im dozgonnie wdzięczna :)
Dlatego też, choć temat został już opisany pewnie na dziesiątą stronę, postanowiłam podzielić się także i swoimi doświadczeniami i metodami na olejowanie. Zapraszam do kliknięcia "czytaj więcej"!Olejowanie to dla mnie podstawa pielęgnacji włosów. Stosuję je już od dawna i tak do niego przywykłam, że zapominam, że niektóre osoby, słysząc o nakładaniu tłustych olejów na włosy w celu ich pielęgnacji, robią wielkie, zdziwione oczy ;) Dlatego myślę, że choć internet jest tego pełen, warto przypomnieć podstawowe kwestie dotyczące tej metody. Przejdźmy zatem do rzeczy:

Jak nakładać olej?
Oleje można nakładać w zależności od preferencji, na włosy suche lub wilgotne. Nie ma potrzeby całkowitego ich moczenia, dla mnie na zbyt mokrych włosach trudniej ustalić, gdzie już nałożyłam wystarczającą ilość oleju, a gdzie jeszcze za mało. Najczęściej nakładam oleje na włosy zwilżone - czasem wodą, a czasem jakaś mgiełką. Ostatnio moim ulubieńcem pod olej jest eliksir ziołowy przeciw wypadaniu włosów Green Pharmacy, w którym pisałam tutaj: <klik> Niezależnie jednak od tego, czy zwilżamy włosy, czy nie, przed nałożeniem oleju należy je dobrze rozczesać. Następnie zwilżamy olejem palce i pasmo po paśmie, powoli rozprowadzamy go na włosach. Niektóre dziewczyny używają mieszanek olejów w sprayu, ja jednak zawsze robię do dłońmi, żeby mieć większą kontrolę nad ilością nakładanego produktu. Najczęściej rozcieram olej w palcach i głaszczę nimi pasma włosów od góry do dołu. Olej nakładamy na włosy na długości - nie olejujemy skóry głowy, chyba że chcemy zastosować dla siebie taką specjalną pielęgnację, ale o tym napiszę innym razem. Bezmyślne olejowanie skalpu może spowodować szybsze przetłuszczanie i łupież.

Ile oleju należy wykorzystać za jednym razem?
Wszystko zależy od gęstości i długości włosów. Włosomaniaczki jednak zgodnie twierdzą, że najlepiej zużyć 2-4 łyżek produktu. Włosy nie mają być aż mokre i ociekające olejem, jednak po nałożeniu powinno być widać, że są nim zwilżone. Pamiętajcie, lepiej jest nałożyć mniej oleju, niż z nim przesadzić - później można mieć problem z jego zmyciem.

Jak długo trzymać olej na włosach?
Inne dziewczyny często zostawiają olej na całą noc. Ja jednak nie przepadam za spaniem w takich trochę tłustych włosach, więc robię to rzadko. Najczęściej nakładam olej rano, jeśli nie muszę nigdzie wychodzić, i trzymam ok. pół dnia (lub "do oporu" czyli kiedy już zachce mi się umyć włosy), czasem jednak nie mam na o czasu i trzymam olej krócej - ale zawsze minimum godzinę, najlepiej dwie.

Czego używać do olejowania?
 Najlepiej olejów o dobrym składzie i takich, które będą najlepiej sprawdzać się na naszych włosach. Na dobrą sprawę używać można nawet oliwy z oliwek, ale najpopularniejszą wśród włosomaniaczek jest chyba zwykła oliwka do ciała (dowolnej firmy). Ja używam najczęściej oliwki Babydream z Rossmanna. Jeśli natomiast mam więcej czasu, robię sobie mieszanki. Do nich używam już zarówno oliwki, jak i innych olejów, np. kokosowego, migdałowego, arganowego itp. Dowolność jest w tym temacie całkowita :) Warto jednak poczytać wcześniej o właściwościach oleju, który chce się zastosować i przemyśleć, czy będzie adekwatny dla naszych włosów.

Ciekawym rozwiązaniem jest również kremowanie włosów. Jak z pewnością zauważyłyście, na moim zdjęciu widoczny jest krem do ciała  Isana Body Creme Sheabutter & Kakao - moim zdaniem warto wypróbować kremowanie, jeśli obawiamy się, że trudno będzie nam zmyć olej z włosów. Krem spłukuje się dużo łatwiej i szybciej, a daje również wspaniałe efekty. Kremowanie stosuję zamiennie z olejowaniem.Efekty
Regularne stosowanie olejowania powinno dać efekt miękkich, gładkich i świetnie nawilżonych włosów. Jeśli zauważycie u siebie jakieś negatywne skutki, nie zniechęcajcie się - warto przeanalizować wszystko krok po kroku i wprowadzić jakieś zmiany, np. inny olej, zmiana częstotliwości olejowania, inny sposób nakładania. Wierzę, że olejowanie jest dla każdego rodzaju włosów, tylko każdy musi metodą prób i błędów odnaleźć swój złoty środek :)

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja także do olejowania włosów używam oliwki Babydream;)

    OdpowiedzUsuń